PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej – D20051493Lj.pdf (sejm.gov.pl)
Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego:
- Diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym.
- Inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom,
- Inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową.
- Opracowanie projektu gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej – Gmina Stargard ma taki program.
- Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.
- Powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i monitorowanie realizowanych przez nie zadań.
- Monitorowanie procedury „Niebieskie Karty”.
- Kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową.
- Składanie, na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń.
- Zespół Interdyscyplinarny przed złożeniem zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia przez osobę stosującą przemoc, może wystąpić do właściwego starosty o przesłanie informacji dotyczącej wypełniania obowiązków przez osobę stosującą przemoc domową.
Zadania Grup diagnostyczno – pomocowych:
- Dokonanie, na podstawie procedury „Niebieskie Karty” oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową.
- Realizacja procedury „Niebieskie Karty” w przypadku potwierdzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia i zdrowia.
- Zawiadomienie osoby podejrzanej o stosowanie przemocy domowej o wszczęciu procedury „Niebieskie Karty” pod jej nieobecność.
- Występowanie do Zespołu Interdyscyplinarnego z wnioskiem o skierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową albo w programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową.
- Występowanie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń.
- Monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty”.
- Zakończenie procedury „Niebieskie Karty”.
- Dokumentowanie podejmowanych działań stanowiących podstawę do uznania braku zasadności wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”, wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”.
- Informowanie przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego o efektach podjętych działań w ramach procedury „Niebieskie Karty”.
- Do zadań pracownika socjalnego powołanego do grupy diagnostyczno – pomocowej należy w szczególności praca z osobą doznającą przemocy domowej i opracowanie indywidualnego planu pomocy, zgodnie z jej uzasadnionymi potrzebami.
- Do zadań funkcjonariusza Policji powołanego do grupy diagnostyczno – pomocowej należy w szczególności praca z osobą stosującą przemoc domową.